Azerbejdżan 2018

Baku to stolica Azerbejdżanu, miasto z ponad 2 milionami mieszkańców. Położone jest na półwyspie Apszerońskim nad Morzem Kaspijskim.

Jeszcze przed rokiem wjazd do Azerbejdżanu był bardzo utrudnione ze względu na drogą i trudną do uzyskania wizę. Teraz wizę można łatwo uzyskać przez internet – czas oczekiwania do 3 dni, koszt 23 USD.

Miasto Baku zbudowano nad piękną zatoką  i znajduje się w depresji – na poziomie -28 m poniżej poziomu morza. Nad zatoką znajduję się piękny park i deptak nadmorski ciągnący się wiele kilometrów i ciągle rozbudowywany, zwany od biegnącej obok ulicy – Promenadą Nafciarzy. I właśnie tam wybraliśmy się po przylocie i krótkim odpoczynku w hotelu. Wieczorem z deptaka korzysta bardzo dużo mieszkańców i osób przyjezdnych. Codziennie wraz z zapadnięciem zmroku rozpoczyna się spektakl świetlny na wieżowcach Flame Towers i jest to najlepsze miejsce do oglądania tego widowiska.

Widok z nadmorskiej promenady
Płomienie na Flame Towers
Flame Towers light

Po obejrzeniu spektaklu świetlnego na wieżach Flame Towers zrobiliśmy jeszcze mały spacer po ulicach Baku by night.

Fontanna w Ogrodzie Filharmonicznym nocą

Następnego dnia wybraliśmy się poza stolicę, do miejscowości Yanar Dag. Jedzie się tam z dworca autobusowego Koroglu autobusem nr 217. Odległość ok. 20 km, cena biletu w jedną stonę – 40 kopików.

Znajduje się tam wzgórze ze zbocza którego wydobywa się płonący gaz. Kiedyś w Azerbejdżanie było dużo takich wiecznych ogni, ale z powodu wydobywania tego surowca, spadło ciśnienie w złożach i dzisiaj jest niewiele takich miejsc.

Po drodze, po wyjechaniu z Baku autobus przejeżdża obok rozległych pól naftowych. Wieże naftowe są tutaj bardziej naturalne, mają swój wiek.

Po powrocie do Baku zwiedziliśmy reprezentacyjne miejsca nowszej części miasta.

  • Fizuli Park i Heydar Aliyev Park,
  • Plac Fontann
  • Park przy Prospekcie Nafciarzy z Mini Wenecją  i Muzeum Dywanów
  • Meczet Bibiheybat położony za miastem, dojazd autobusem nr 125.

Meczet Bibiheybat to meczet szyicki na brzegu zatoki Baku w Azerbejdżanie. Meczet zbudowany w latach 90. XX wieku jest odrestaurowaną wersją tego samego meczetu, zbudowaną przez dwudziestego ósmego władcę państwa Shirvanshach, w drugiej połowie XIII wieku przez państwo Elchanidów. Meczet został całkowicie zniszczony przez bolszewików w 1936 roku podczas walki z religią w ZSRR. Znajduje się na trzecim miejscu w świecie islamu ze względu na liczbę świętych grobów (krewnych Mahometa)

  • Ogniste Wieże (Flame Towers),

Przyszedł czas na obejrzenie z bliska najbardziej reprezentacyjnych obiektów Baku: trzech wież Flame Towers. Na wzgórze można wejść po schodach, lecz to ok. 1000 stopni, można też wjechać kolejką szynową Funicular (1 Manat), ale w dniu tym kolejka była w remoncie. Taryfiarze tylko na to czekali – koszt 6 manatów za 3 osoby.

Ogniste Wieże (Flame Towers) – zespół trzech wieżowców w Baku. Ich budowa trwała od 2008 do 2011 roku. Na Ogniste Wieże składają się: wieżowiec południowy, mieszkalny (190 metrów), wieżowiec hotelowy, wschodni (160 metrów) oraz wieżowiec biurowy, zachodni (140 metrów). Wieżowiec południowy jest najwyższym budynkiem w Baku i w Azerbejdżanie.

  • Aleja Szahidów (Droga Męczenników) – aleja-mauzoleum poległych bohaterów
  • Upland Park (Dağüstü park) z  najpiękniejszą panoramą Baku,
  • Wieża Dziewicza i Philharmonic Fountain Park

Następnego dnia zaczęliśmy dzień od zwiedzania Centrum Kultury im. Hejdara Alijewa

Centrum Kultury Hejdara Alijewa jest dziełem architektów Zahy Hadid z Wielkiej Brytanii. Jest to jedyny tego rodzaju obiekt na całym świecie, prawie bez linii prostych. Centrum ma formę fali skierowanej ku niebu i połączonej z ziemią. Biały kolor symbolizuje świetlaną przyszłość. Kiedy światło słoneczne prześlizguje się przez budynek, korzystnie odbija wszystkie jego wystające części i wydaje się nie mieć końca.

  • Pałac „Ismailia”

Pałac „Ismailia” projektował polski architekt Józef Płoszko. Wybudowany ok. 1907 r. w stylu gotyku weneckiego. Obecnie Muzeum Azerbejdżańskiej Literatury im. Nizami Ganjavi

Pałac „Ismailia”
  • Stare miasto – Icheri Sheher
  • odpoczynek przed nocną podróżą pociągiem do Gruzji w parku przy nadmorskim bulwarze i oglądanie wieczornych pokazów oświetlenia Flame Towers
  • Przejazd nocnym pociągiem nr. 38 Baku – Tbilisi nr. 38 21.50 – 10.30; 545 km, 12godz. 40 min.; wagon SV (2 os.) – 57 manatów