Laos 2019

Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna to azjatycki kraj położony na południowym-wschodzie tego kontynentu. Graniczy z Chinami, Birmą, Kambodżą, Wietnamem i Tajlandią. Jest to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Laos nie ma bezpośredniego dostępu do morza.

Historia tych terenów sięga VII w. p.n.e., jednak pierwsze niepodległe państwo powstaje w 1353 r, kiedy to laotańczycy wyzwalają się spod władzy tajów i zostaje założone Lan Xang. Na początku kraj ten podzielił się na trzy mniejsze królestwa – Champasak, Luang Prabang i Vientiane. Z czasem dostają się one pod panowanie tajlandzkie a potem pod panowanie francuskie. Podczas drugej wojny światowej Laos dostaje się pod okupację japońską. W 1946 r. zostaje utworzony Laos. W 1955 r. została utworzona Laotańska Partia Ludowa, co powiązało losy Laosu z tym co działo się w Wietnamie. W latach 70. ubiegłego wieku od władzy odsunięto i prawdopodobnie zamordowano rodzinę królewską. W kraju nastąpiły rządy komunistyczne.

Dopiero pod koiec lat 80 następuje stopniowa poprawa sytuacji w Laosie. Przede wszystkim rozluźnione zostały stosunki z Wietnamem i rozpoczęto próby zwiększenia rozwoju gospodarczego. Poprawie uległy również stosunki z sąsiednimi państwami takimi jak Tajlandia czy Chiny.
Stolicą Laosu jest Wientian. Zamieszkuje go ok. 800 tys. mieszkańców. Położony jest nad rzeką Mekong, tuż przy granicy z Tajlandią.

I właśnie Wientian odwiedzamy podczas naszej tegorocznej wyprawy po Azji. Po porannym przylocie z Kuala Lumpur wystarczyło czasu na zwiedzenie centrum Wientian. Centrum nie jest wielkie, wystarczy 2-3 godz. spaceru aby odwiedzić najważniejsze miejsa godne zwiedzania czyli głównie zabytkowe świątynie buddyjskie.

Czarna Stupa – That Dam

Najbliżej hotelu była Czarna Stupa. Została ona zbudowana w XVI wieku i pierwotnie była pokryta złotem. Na początku XIX wieku Wientian zostało zniszczone i złupione przez Tajów i od tej pory widać tylko cegły, które z upływem upływu czasu poczerniały i porosła trawą oraz małymi drzewkami.

Wat Si Saket

Świątynia pochodzi z 1818 roku i jest najstarszą świątynią w mieście. Znana jako jedyna świątynia w Wientian, która przetrwała okupację syjamską, która zniszczyła znaczną część stolicy w 1828 roku. Główna część otoczona jest krużgankami, w których stoi około dwóch tysięcy porcelanowych i srebrnych posągów Buddy , wykonanych w XVI-XIX wieku. Ogółem w świątyni figurki i obrazy występują we wszystkich rozmiarach i są wykonane z drewna, kamienia i brązu – łącznie ponad 6800 Buddów. Całość otacza ogród, na którym znajduje się duża ilość różnej wielkości, powstałych w różnych latach stup.

Wat Ho Phra Keo

Haw Phra Kaew, to królewska świątynia, która pochodzi z 1565 roku. Przez dwa wieki, do 1778 roku przechowywano w niej Szmaragdowego Buddę. Figura Szmaragdowego Buddy została porwana z północnej Tajlandii (wówczas Siam) przez króla laotańskiego, następnie odzyskana przez tajską armię w 1778 roku i teraz znajduje się w Wat Phra Kaew w Bangkoku. Świątynia w Wientian została zniszczona przez Tajów w 1827 r. i odbudowano ją dopiero po II wojnie światowej i obecnie pełni rolę muzeum.

Wat Mixai

Wat Mixai, znany również jako Świątynia Zwycięstwa, uważany jest za symbol miasta.
Świątynia wybudowana po raz pierwszy z w latach 1550-1571, została wzniesiona z myślą o świętowaniu zwycięstwa nad wojskami birmańskimi. Świątynia została odbudowana na początku XX wieku, a jej kształt nawiązuje do stylu tajskiego.
Wat Mixai jest dzisiaj świątynią czynną, wykorzystywaną do celów religijnych. Jedną z najbardziej niezwykłych cech Wat Mixai jest istnienie gigantycznego Buddy w sali głównej, a otaczające kolumny są starannie zdobione złotem i czerwienią. Ponadto na terenie świątyni istnieje wiele demonów i mitycznych zwierząt.

Wat Ong Teu

Wat Ong Teu Mahawihan (Świątynia Ciężkiego Buddy) zaliczana jest do jednych z najważniejszych świątyń w Laosie. Wybudowana została w XVI wieku przez króla Setthathirata na fundamentach pierwszego miejsca religijnego kultu z III w.

Świątynia była wielokrotnie przebudowywana i odbudowywana, zatraciła więc swoja pierwotną formę. W środku znajduje się potężny, prawie sześciometrowy Budda z brązu.

Wat Hoysoke

Jedna ze świątyń buddyjskich w Wientian, która zachowała autentyczność to znaczy jest nadal świątynią, a nie atrakcją turystyczną, jak np. wiele w Bangkoku. Wat Haysoke jest pięknym przykładem starej świątyni wciąż w codziennym użyciu.

Czas skończyć zwiedzanie – temperatura dochodzi do 37 st. C – hotelu jest basen, a obok w sklepie piwo BeerLao.

Vientiane Night Market i bulwar nad Mekongiem

Wieczorem odwiedziliśmy jedną z atrakcji dla turystów: Night Market. Wieczorem wzdłuż bulwaru nad Mekongiem ustawiony jest targ nocny z dużą liczbą straganów z ciuchami, pamiątkami i jedzeniem. Wśród tego wszystkiego biegają, ćwiczą, jeżdżą na rowerze i tańczą Laotańczycy.

Patuxai zwany Bramą Zwycięstwa Wientian

Następnego dnia udaliśmy się, tym razem tuk-tukiem na zwiedzanie atrakcji Wientian położonych dalej od hotelu.
Szeroką, czteropasmową LaneXang Avenue jedziemy do jednego z najbardziej interesujących miejsc w Wientian – Patuxai.

Budowla ta nazywana jest także Bramą Zwycięstwa Wientian lub Łukiem Triumfalnym Wientian, gdyż sylwetka nawiązuje do Łuku Triumfalnego znajdującego się w Paryżu. Został zbudowany w 1962 roku dla uczczenia tych, którzy walczyli o niepodległość Laosu. Brama składa się z trzech poziomów oraz z tarasu widokowego. Na pierwszym piętrze znajdują się stoiska z pamiątkami. Drugie piętro przerobione zostało na małe muzeum, przedstawiające historię miasta oraz bramy. Najciekawszy jest taras widokowy, z którego roztacza się widok na panoramę miasta.

Pha That Luang – Wielka Święta Stupa

Jest to stupa buddyjska, która stanowi jeden z najważniejszych symboli narodowych dla Laotańczyków. Powstała ona w III w. n. e. i od tego czasu kilkakrotnie ją przebudowywano. Jest to najświętsze miejsce w Laosie, a zawdzięcza to relikwii, kości Buddy -mostkowi. W XVI w., kiedy w Wientian utworzono stolicę kraju, świątynia została odbudowana w całości. Do końca XIX w. świątynia była niszczona w czasie najazdów Chińczyków, Birmańczyków i Tajów. Najbardziej ucierpiała w 1828 r. Dopiero z początkiem XX w. zaczęto przywracać jej dawną świetność. Prace zostały zakończone w 1930 r. Stupę widać z daleka, ma 45 m wysokość i złoty kolor, na który jest pomalowana. Wokół niej jest ustawionych 30 mniejszych pagód. Na cały kompleks składa się także kilka bajecznie pomalowanych w świątyń oraz pomnik leżącego Buddy.

Ocean Park – nie tylko zwiedzaniem człowiek żyje.

Planując wyjazd, znalazłem w Google Maps obiekt o nazwie Ocean Park. Nazwa w Laosie dość dziwna, gdyż kraj nie ma dostępu nawet do morza. Zbudowali więc sobie Ocean Park a my z tego skorzystaliśmy – co przy panującej tamperaturze ok. 37 st. C było najlepszym wyjściem. Koszt – 10 zł (caly dzień) ale tłoku nie było. Obiekt mało znany w stolicy – kierowca tuk-tuka miał trudności z jego odnalezieniem.

Wientian – o mieście

Laos – bardzo biedny kraj, ale w stolicy na ulicach same Toyoty i inne wypasione marki samochodów. Na jednej z fotek złapałem nawet złote porsche. No są też tuk-tuki i wrzechobecne motocykle. A na nich uśmiechnięte laotanki (czy laoski a może laski?).

Miną czas Laosu – czas na Bangkok:

Lotnisko w Wientian.